czwartek, 2 kwietnia 2020

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. 


Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.


2 kwietnia i kolor niebieski – każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku). 

Jak wygląda świat osób autystycznych? 

Film przygotowany przez National Autistic Society pokazuje jak może wyglądać przeciążenie sensoryczne, dolegliwość często występująca u osób z autyzmem.



Jak reagują na otaczającą rzeczywistość dzieci z autyzmem? 

“Nie jestem niegrzecznym, jestem autystykiem. Odbieram po prostu zbyt wiele bodźców”


Jak wiecie, mamy różne zmysły. Osoby z autyzmem bardzo często mają trudności z odbiorem wrażeń za pomocą tych zmysłów. Wszystkie dźwięki na około mogą być przytłaczające, dlatego osoby z autyzmem nie zawsze zwracają uwagę na to, co się do nich mówi. Może też być tak, że same są bardzo głośne, wydają różne dziwne odgłosy, żeby zagłuszyć wszystko inne.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej obejrzyj również film "Tacy jak Wy-Autyzm"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz