piątek, 3 kwietnia 2020

Papierowe inspiracje - zakładka do książek

Proste origami to ciekawa propozycja na czas spędzany w domu. Wystarczy kartka papieru i odrobina cierpliwości, by miło spędzić czas i wyczarować coś niezwykłego. Spróbuj pobawić się techniką origami. Wciągnij do zabawy rodziców i rodzeństwo.Krótka historia origami 

Czy wiesz, że sztuka składania papieru znana jako origami, pochodzi z Chin? Na szeroką skalę rozwinęła się w Japonii, dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Praktyka origami powstała ok. 700 r. Pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, potem zaczęto przyozdabiać również domy. W okresie Edo (1603 – 1868) dokonała się “rewolucja” origami. Zaczęto przycinać oraz nakładać kartki papieru, a popularność tej sztuki wzrosła niezmiernie, aż w kolejnych latach zaczęła być przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. Uczniowie po dziś dzień uczą się origami – dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii. W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego symbolu szczęścia i życia. 
W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której, poprzez zginanie, tworzone są przestrzenne figury. 


Co jest potrzebne do składania origami? 

Wystarczy odpowiednio dobrany papier i wiedza, która pozwoli na odpowiednie jego ułożenie. Warto wiedzieć, że nie każdy papier będzie dobrze sprawdzał się przy składaniu origami. Przy pierwszych próbach można wykorzystać papier do drukowania, jednak przy bardziej skomplikowanych wzorach, wymagających precyzji i wielokrotnego składania o wiele lepiej jest sięgnąć po specjalny, cienki papier do origami. 

Przekonaj się jaka to fajna zabawa. 
To wyzwanie dla Ciebie

Zakładka do książek Miłej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz