poniedziałek, 1 czerwca 2020

Dzień Dziecka - jak obchodzony jest na świecie?

To już dzisiaj – Święto każdego z nas – Dzień Dziecka.Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ten dzień obchodzony jest w innych miejscach na Świecie? 

Oto kilka informacji na temat Dnia Dziecka 


Dzień dziecka nie zawsze obchodzony jest 1 czerwca 

Mimo, że dzień dziecka świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym kraju przypada na tą samą datę. W Polsce, Niemczech i Chinach świętujemy go 1 czerwca. Z kolei w Japonii i Korei Południowej dzieci i rodzice celebrują go 5 maja. We Francji, Indiach i Kanadzie dzień dziecka przypada na 20 listopada i to właśnie ten dzień jest obchodzony przez Unicef, jako dzień dziecka. Pozostałe kraje obchodzą dzień dziecka w indywidualnych terminach. 


Dzień dziecka ma różne przesłanie 

· „Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła. 
· „Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. 
· „Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie. 
· „Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile. 
· „Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach. 
Dzień dziecka na świecie  

Poniżej znajdziecie różne kraje, w których Święto Dziecka obchodzone jest nieco inaczej niż w Polsce.

Indie – kolorowe mundurki 

W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej. 


Chiny – wolne od szkoły 

W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz. 


Japonia – podział na płeć 

Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku, a to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki mają swój dzień w marcu (3.03), a chłopcy w maju (5.05). Jest to oparte na długoletniej tradycji pochodzącej aż z VIII wieku. Dziewczynki w tym dniu przygotowują się na festiwal lalek, chłopcy na festiwal samurajów. Japończycy w tym dniu dekorują swoje domy lalkami i kwiatami śliwki. 


Korea Północna – parada 

W Korei Północnej świętuje się powołanie „Korpusu Młodych Pionierów” przed oczami mam teraz dzieci na paradzie i Głównego Wodza podziwiającego ich na telebimie. 


Meksyk – wyjątkowe zajęcia w szkołach 

Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem.  


Nowa Zelandia – święto rodziny i miłości 

W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość. 


Nigeria – rywalizujące ze sobą parady 

Tutaj święto obchodzone jest, podobnie jak w Polsce, uczniowie biorą udział w paradach, część z nich konkuruje między sobą o nagrody. Jednak organizacje międzynarodowe tworzą wspólne wydarzenia, które mają zjednoczyć dzieci z różnych rodzin i zapraszają dzieci, które nie mają możliwości korzystania z państwowego programu obchodów Dnia Dziecka. Celem takiego działania jest zmniejszenie wykluczenia. 


Paragwaj – upamiętnienie młodych żołnierzy 

Paragwaj – tutaj w dniu dziecka upamiętnia się 3,500 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, które poległy dzielnie walcząc w obronie swojego państwa przeciwko 20,000 żołnierzy chcących okupić Paragwaj. A jak Wy spędzacie ten czas?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz