czwartek, 7 maja 2020

Zajęcia plastyczne – galaktyka w słoiku.

Układ Słoneczny, którego elementem jest Ziemia należy do galaktyki Drogi Mlecznej. Niekiedy Droga Mleczna bywa nazywana po prostu Galaktyką, ale dla odróżnienia od innych obecnych we wszechświecie galaktyk pisze się ją wielką literą. 

Dlaczego nasza Galaktyka została nazwana Drogą Mleczną? 

Według mitologii greckiej Droga Mleczna powstała z kropli mleka, którym Hera karmiła syna Zeusa – Heraklesa. 

Zaciekawiony? 
Zobacz film poniżej W skład Drogi Mlecznej wchodzi od 100 do 400 miliardów gwiazd. Średnica naszej galaktyki wynosi w przybliżeniu 100 tysięcy lat świetlnych a jej grubość szacowana jest na około tysiąc lat świetlnych. Jak zrobić własna galaktykę w domu? 

Do jej zrobienia potrzebujecie: 
słoik z zakrętką 
kolorowe tusze – najbardziej polecam te w kolorach nocnego nieba granat, ciemny zielony, fioletowy 
brokat – najlepiej sprawdził się u nas złoty 
wata 
woda 
dzbanek lub jakieś inne naczynie z dzióbkiem 

Zanim zaczniemy zabawę z watą polecam w osobnym pojemniku (najlepiej z dzióbkiem) rozpuścić barwniki z wodzie. Zróbcie to w niewielkiej ilości wody jeżeli planujecie mieszać kolory – co Wam polecam, bo daje to wyjątkowy efekt. Następnie wkładamy watę do słoików. Proponuję wkładać ją warstwowo, a każdą warstwę zasypać brokatem i zalać barwnikiem. 

W ten sposób wypełniamy cały słoik, tylko bez przesady. Zostawcie trochę luzu, żeby brokat mógł się przemieszczać. Na koniec proponuję dodać jasny barwnik, który rozjaśni niektóre obszary naszej galaktyki. Idealnie do tego nadaje się biały tusz, ale żółty też da fajny efekt. 

Gdy słoik jest już pełen, zakręcamy go i delikatnie potrząsamy! 


Galaktyka jest gotowa! :) 
Po zabawie plastycznej możesz również zmierzyć się z labiryntami poniżej.  Miłej zabawy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz