wtorek, 19 maja 2020

Wszystko o Morzu Bałtyckim

Przygotowaliśmy na dzisiaj kilka ciekawych informacji o Morzu Bałtyckim
sprawdź czy wiesz o naszym Morzy już wszystko

  
Morze Bałtyckie położone jest w Europie Północnej, od 53° do 66° szerokości geograficznej północnej i od 20° do 26° długości geograficznej wschodniej. 

Graniczy z Półwyspem Skandynawskim, kontynentem Europy Północnej, Europy Wschodniej, Europy Środkowej i wysp duńskich. 

Morze Bałtyckie jest połączone z Morzem Białym przez Kanał Biały, a bezpośrednio z Morzem Północnym przez Kanał Kiloński. Morze Bałtyckie jest słonym morzem śródlądowym, jednym z największych zbiorników słonych wód na świecie. 

Bałtyk jest najmłodszym morzem na naszej planecie, wyłaniającym się z mas lodowych zaledwie około 10.000-15.000 lat temu. 

Morze Bałtyckie ma długość około 1610 km, średnią szerokość 193 km i średnią głębokość 55 m. 

Maksymalna głębokość wynosi 459 m, po szwedzkiej stronie. Powierzchnia wynosi około 377.000 km2, a objętość około 21.000 km sześciennych. 

Powierzchnia linii brzegowej wynosi około 8000 km. Liczby te są nieco zmienne, ponieważ dokonano szeregu różnych szacunków. 

Rybołówstwo komercyjne na Morzu Bałtyckim jest ważną gałęzią przemysłu. Do najczęstszych gatunków ryb złowionych w celach handlowych należą śledź, szprot i dorsz. 

Na wybrzeżach Morza Bałtyckiego na Litwie, w Rosji i Polsce bursztyn jest ważnym złożem. Pierwsze wzmianki o złożach bursztynu na południowym wybrzeżu Bałtyku pochodzą z XII wieku. 

Ze względu na szczególne warunki hydrograficzne i klimatyczne Morze Bałtyckie jest wrażliwe. W ciągu ostatnich 100 lat środowisko naturalne Morza Bałtyckiego uległo dramatycznej degradacji. 

Średnio w zimie Morze Bałtyckie jest zamarznięte na około połowie swojej powierzchni. Pokryty lodem obszar obejmuje Zatokę Botnicką, Zatokę Fińską, Zatokę Ryską i Vainameri na archipelagu estońskim. 

Bałtyk właściwy lub środkowy Bałtyk w ogóle nie zamarza, z wyjątkiem osłoniętych zatok i płytkich lagun. 

Morski basen morski Bałtyku jest w przybliżeniu czterokrotnie większy od powierzchni samego morza. Około 48% regionu jest zalesione, przy czym Szwecja i Finlandia posiadają większość lasów, zwłaszcza wokół Zatoki Botnickiej i Finlandii. 

Morze Bałtyckie jest domem dla wielu gatunków słodkowodnych i morskich. Niektóre z nich to śledź, dorsz, morszczuk, ciernik, stornia, okoń czy szczupak. 

Jest 9 krajów nadbałtyckich – Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska, Rosja i Szwecja. Region ten zamieszkuje ponad 85 milionów ludzi z czego 15 milionów mieszka na wybrzeżu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz